Tarczyca, nadnercza, trzustka - budowa, hormony i funkcje
Tarczyca leży z przodu szyi, przylega do tchawicy. Składa się z dwóch płatów prawego i lewego oraz łączącej je węziny. Z węziny często wyrasta ku górze wyrostek gruczołu zwany płatem piramidowym. Miąższ gruczołu składa się z pęcherzyków wypełnionych koloidem.
Tarczyca wydziela:
-
tyroksynę
-
trójjodotyroninę
-
kalcytoninę
Niedoczynność tarczycy i dzieci prowadzi do kretynizmu, a u dorosłych powstają wple oraz obrzęk śluzowaty
Nadczynność prowadzi do choroby Basedowa: wychudzenie, podwyższona temperatura, nadmierna ruchliwość, nerwowość, wytrzeszcz oczu.
Tarczyca reguluje metabolizm białek, warunkuje rozwój fizyczny i psychiczny, przyspiesza dojrzewanie płciowe oraz pobudza układ nerwowy i proces wzrostu.
Gruczoły przytarczyczne:
Leżą za tylną powierzchnią płatów tarczycy. To cztery żółtobrunatne twory wielkości ziarna pieprzu. Składają się z dwóch rodzajów komórek - głównych.
Wydzielają one parathormon (PTH), który reguluje zawartość jonów wapnia w płynach ustrojowych.
Niedoczynność przytarczyc powoduje niedostatek wapnia we krwi i nadmierną pobudliwość nerwów mięśni.
Nadczynność powoduje odwapnienie kości, nadmiar wapnia we krwi oraz utratę wapnia wraz z moczem.
Nadnercza:
Umieszczony w postaci czapeczek na górnych końcach obu nerek. Składają się z: kory - stanowiącą 80-90% masy całego narządu i dzielącą się na warstwę kłębkowatą, pasmowatą i siatkowatą, oraz otoczonego przez korę rdzenia.
Kora wytwarza:
-
mineralokortykoidy - w kanalikach nerkowych wzmagają resorpcję wody, a w komórkach mięśniowych i nerwowych zwiększają zawartość- potasu i zmniejszają zawartość- sodu.
-
glikokortykoidy - zależna od nich jest przemiana węglowodanów, białek i tłuszczów. Powodują prawidłową pobudliwość wszystkich rodzajów tkanki nerwowej, zwiększają wydzielanie soku żołądkowego, wpływają na skład krwi.
Niedoczynność kory nadnerczy powoduje chorobę Addisona (cisawicę) - ogólne osłabienie nerwowe, obniżenie ciśnienia krwi, spadek w niej poziomu cukru.
Rdzeń wytwarza:
-
adrenalinę i noradrenalinę - działają one na obwodowe naczynia krwionośne, podnosząc ciśnienie krwi. Różnica między nimi polega na tym że adrenalina silniej pobudza akcję serca a noradrenalina pobudza do skurczu mięśniówkę gładką naczyń oporowych.
Trzustka:
Trzustka leży za żołądkiem na tylnej ścianie jamy brzusznej. Ma kształt obły. Część dokrewna to rozsiane w trzustce wyspy Langerhansa. Wysepki te składają się z trzech rodzajów komórek: alfa, beta i delta. Trzustka odgrywa ważną rolę w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczów.
Trzuska wydziela:
- glukagon - hormon ten zwiększa poziom cukru we krwi. Wydzielają go komórki alfa.
- Insulinę - obniża poziom cukru we krwi. Wydzielają ja komórki beta.
- Somatostatynę i gastrynę - to hormony wydzielane przez komórki delta. Gastryna wywołuje wydzielanie soku żołądkowego.
Niedoczynność trzustki prowadzi do cukrzycy natomiast nadczynność do niedoboru cukru we krwi (omdlenia, drgawki, śmierć).