Charakterystyka i funkcje powłok ciała
Powłoka wspólna odgradza i ochrania organizm od szkodliwych czynników środowiska zewnętrznego, ale także pozwala na nawiązanie z nim kontaktu przez receptory wchodzące w jej skład. Powłoka wspólna składa się ze skóry, oraz jej wytworów - gruczołów, paznokci i włosów.
Naskórek, jego budowa i wytwory (gruczoły, włosy, paznokcie) i ich funkcje:
Naskórek - wytworzony jest z nabłonka wielowarstwowego płaskiego. Powierzchnia naskórka (warstwa powierzchowna zrogowaciała) nie jest gładka ale ma zagłębienia zwane bruzdami skóry i wyniosłości - grzebienie skóry. Tworzą one listewki skórne (linie papilarne). Najbardziej regularne są one na opuszkach palców i na powierzchniach dłoniowych rąk i podeszwowych stóp.
Najbardziej powierzchowne komórki naskórka ciągle się złuszczają. Chroni to ustrój przed wnikaniem w głąb skóry drobnoustrojów. W nowe komórki zaopatruje naskórek warstwa rozrodcza. Między nią a skórą właściwą są komórki barwnikotwórcze (melanocyty), wytwarzające pigment - melaninę.
Do wytworów naskórka zaliczamy: gruczoły skórne (łojowe, potowe i mleczne), paznokcie i włosy.
GRUCZOŁY:
-
Gruczoły łojowe - znajdują się w skórze właściwej i związane sa zazwyczaj z włosami. Pozbawione ich są powierzchnie dłoniowe rąk oraz podeszwowe stóp. Łój chroni organizm przed przenikaniem wody, nadmiernym parowaniem, ma też właściwości bakteriostatyczne.
-
Gruczoły potowe - istnieją ich dwa rodzaje: ekrynowe - zbudowane w postaci pojedynczej cewki, oraz apokrynowe - cewkowate rozgałęzione. Część wydzielnicza tych gruczołów jest w najgłębszych warstwach skóry właściwej, a na powierzchnię skóry pot wydostaje się porami. Gruczoły ekrynowe rozmieszczone są na całej powierzchni skóry, z wyjątkiem napletka, czerwieni warg i warg sromowych mniejszych. Gruczoły apokrynowe w największej liczbie są w skórze brodawek sutkowych, w dole pachowym, w okolicy pępka, narządów płciowych i dookoła odbytu.
-
Gruczoły mleczne - to największy gruczoł skóry. Sutki położone są w tkance podskórnej. Na szczycie sutka znajduje się brodawka sutkowa, otoczona otoczką. Wydzielina gruczołu sutkowego (mleko)to pokarm dla noworodków i niemowląt.
PAZNOKCIE - pokrywają grzbietowe powierzchnie opuszek wszystkich palców. W paznokciu wyróżnia się brzeg wolny, brzegi boczne i brzeg zakryty. Brzegi boczne i brzeg zakryty objęty jest fałdem skórnym (wałem paznokcia). Paznokieć wnika w szczelinę położoną pod wałem, która tworzy zatokę paznokcia.
Paznokieć składa się z ukrytego w zatoce korzenia, ciała paznokcia i części wolnej. Dzięki unerwieniu macierzy paznokieć jest wrażliwy na ucisk.
WŁOSY - to wytworu warstwy rozrodczej naskórka. Pierwsze włosy powstają już u płodu, pokrywając skórę delikatnym meszkiem. W okresie dojrzałości płciowej powstają włosy pachy i łonowe. U mężczyzn pojawia się zarost na twarzy i szyi, oraz w nozdrzach przednich, otworach słuchowych i okolicy odbytu.
Włos składa się z ukrytego w skórze korzenia oraz łodygi włosa. Włosy odgrywają rolę czułych receptorów dotykowych oraz ochronną.
Skóra właściwa i tkanka podskórna:
Skóra właściwa - powierzchnia skóry właściwej, przylegająca do naskórka nie jest gładka, lecz pofałdowana w tzw. Brodawki skórne. Tę część skóry określa się jako warstwa brodawkowa.
Głębsza warstwa skóry właściwej, gdzie są włókna sprężyste i klejodajne, nadające jej sprężystość i rozciągliwość, to warstwa siatkowata. Zawiera ona naczynia krwionośne, zakończenia nerwowe, gruczoły wydzielnicze skóry oraz brodawki i cebulki włosowe. Skóra właściwa spełnia rolę narządu czucia oraz ma możliwość czynnej regulacji temperatury ustroju.
Tkanka podskórna - składa się z tkanki luźnej łącznej i podściółki tłuszczowej. Tkanka podskórna umożliwia skórze przesuwalność przez połączenie z powięzią lub okostną, a podściółka tłuszczowa stanowi zapas substancji odżywczych i amortyzuje nadmierne uciski zewnętrzne.
Zobacz także
- Kresomózgowie, jego budowa i funkcje
- Osie i płaszczyzny ciała człowieka oraz nazewnictwo położenia narządów i ich elementów w przestrzeni
- Morfologia kręgosłupa z uwzględnieniem różnic w budowie kręgów poszczególnych jego odcinków
- Staw skroniowo żuchwowy, ruchy w nim zachodzące i wykonujące je mięśnie
- Zmysły czucia skórnego