Śledź nas na:

Anatomia - Artykuły

  • liczba prac:

Tarczyca, nadnercza, trzustka - budowa, hormony i funkcje

Tarczyca leży z przodu szyi, przylega do tchawicy. Składa się z dwóch płatów prawego i lewego oraz łączącej je węziny. Z węziny często wyrasta ku górze wyrostek gruczołu zwany płatem piramidowym. Miąższ gruczołu składa się z pęcherzyków wypełnionych koloidem.

Układ dokrewny

Układ dokrewny - jest to zespół gruczołów o wydzielaniu wewnętrznym, zwanych również gruczołami dokrewnymi, ponieważ nie mają one naczyń wyprowadzających.

Układ nerwowy współczulny i przywspółczulny, ich budowa i funkcje

Ośrodki części współczulnej znajdują się w rogach bocznych istoty szarej odcinka piersiowego rdzenia, w postaci jąder przedniobocznych. Aksony komórek tworzących te jądra wychodzą z rogów bocznych do korzeni brzusznych, dalej oddzielają się jako tzw. gałęzie łączące białe i dochodzą do pni lub komórek współczulnych. W części współczulnej stosunek liczbowy włókien przedzwojowych do pozazwojowych wynosi 1:2. gałęzie łączące białe i szare nie stanowią odrębnych tworów anatomicznych. Zawierają zawsze domieszkę włókien informacyjnych.

Kresomózgowie, jego budowa i funkcje

KRESOMÓZGOWIE Jest to część mózgowia, która w sposób zasadniczy różni człowieka od zwierząt. U człowieka osiąga najwyższy stopień rozwoju ewolucyjnego. Rozmiarami i funkcją przewyższa pozostałe części mózgowia.

Międzymózgowie, jego budowa i funkcje

Międzymózgowie jest częścią przodomózgowia. Warunkuje spełnienie wszystkich czynności zależnych od autonomicznego układu nerwowego np. połykanie. Składa się głównie z tworów otaczających komorę trzecią. Do międzymózgowia należą: podwzgórze wzgórze nadwzgórze

Śródmózgowie, jego budowa i funkcje

Śródmózgowie jest jednym z pierwotnych pęcherzyków mózgowia. Jest to krótka części pnia mózgowego łączącą międzymózgowia z mostem i móżdżkiem.

Tyłomózgowie

Budowa rdzenia przedłużonego i jego funkcje: Położenie: Pomiędzy rdzeniem kręgowym a rdzeniem przedłużonym nie ma wyraźnej granicy. Umowną granicą jest płaszczyzna przechodząca przez wielki otwór kości potylicznej. Górną granicę rdzenia przedłużonego stanowi, po stronie przedniej, tylny brzeg mostu.

Ruchy głowy i wykonujące je mięśnie

Zginanie głowy do przodu (skurcz obustronny): długi głowy (longus capitis) pp. wyrostki poprzeczne kręgów szyjnych III - VI pk. część podstawna kości potylicznej